niedziela, 8 września 2024 r.

imieniny:Czcibora, Marii, Serafiny

Pieniądze z PFRON dla powiatu

Powiat Wejherowski otrzymał ponad 800 tys. zł na likwidację barier architektonicznych i transportowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki pochodzą z „Programu wyrównywania różnic między regionami III”. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu zrealizowane zostaną cztery projekty.

Umowy na realizację zadań podpisali: Starosta Wejherowski Marcin Kaczmarek, Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Iwona Szczygieł oraz   Dyrektor Oddziału Pomorskiego PFRON Dariusz Majorek. Celem strategicznym programu jest wyrównywanie szans oraz zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących regiony słabiej rozwinięte gospodarczo i społecznie.

To znaczące wsparcie, dzięki któremu możemy sukcesywnie podnosić jakość życia niepełnosprawnych mieszkańców naszego powiatu. Pozyskane środki pozwolą na usunięcie barier architektonicznych w placówkach edukacyjnych oraz transportowych poprzez zakup pojazdu przystosowanego do przewozu osób ze specjalnymi potrzebami ruchowymi – mówi Starosta Wejherowski Marcin Kaczmarek.

W ramach obszarów B, D i F samorząd otrzymał 830 769,39 zł na realizację projektów na rzecz osób niepełnosprawnych.  Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie poprzez wybudowanie szybu dźwigowego (windy) do klatki schodowej. Dofinansowanie z PFRON na realizację tego zadania wyniosło 174 189,99 zł tys. zł.

Ponadto Powiat Wejherowski będzie realizatorem trzech innych projektów w wysokości 656 579,40 zł. Chodzi o zakup autobusu 24 osobowego dostosowanego do przewozu uczniów z niepełnosprawnościami dla Gminy Szemud. Dofinansowanie otrzymało również zadanie, dzięki któremu przeprowadzona zostanie modernizacja infrastruktury Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rumi. Środki z PFRON pozwolą także wesprzeć przebudowę oraz zakup i montaż windy w budynku nr 1 Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie.