środa, 1 maja 2024 r.

imieniny:Józefa, Lubomira, Ramony

Medal dla OSP Wejherowo

Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie obchodziła jubileusz 150-lecia istnienia. Wydarzenie było okazją do uhonorowania działalności jednostki Medalem „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”, za aktywną, pełną zaangażowania działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Historia ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu wejherowskiego rozpoczęła się w 1873 r., kiedy to powstała pierwsza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie. W podziękowaniu za sto pięćdziesiąt lat służby na rzecz naszego regionu, Rada Powiatu Wejherowskiego wyróżniła jednostkę Medalem „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”. Odznaczenie podczas jubileuszu, który odbył się na Placu Jakuba Wejhera, wręczyła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Wicestarosta Jacek Thiel oraz Radny Rady Powiatu Wejherowskiego Tomasz Damaszke.

Z okazji 150-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie, składam serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania wszystkim Druhnom i Druhom, którzy na przestrzeni tych lat dbali o bezpieczeństwo mieszkańców naszej małej, kaszubskiej Ojczyzny. Dziękuję za codzienne realizowanie trudnych i odpowiedzialnych zadań, za ofiarność i poświęcenie na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego oraz za pełen profesjonalizm podczas działań ratowniczo-gaśniczych, a także zaangażowanie
w życie społeczne i kulturalne powiatu
– powiedziała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie uczestniczą każdego roku w ponad 200 zdarzeniach ratowniczych. Biorą udział w licznych akcjach mających na celu edukację lokalnej społeczności, w tym dzieci i młodzieży
w zakresie bezpieczeństwa oraz uroczystościach patriotycznych organizowanych na terenie powiatu i miasta Wejherowa. Po wybuchu pandemii Covid-19 włączyli się czynnie w niesienie pomocy lokalnej społeczności, jak również w działania pomocowe dla uchodźców wojennych z Ukrainy   przebywających na terenie powiatu wejherowskiego.

W 1997 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie jednostka dysponuje czterema wozami bojowymi, a także łodzią ratunkową i przyczepą techniczną.