piątek, 29 marca 2024 r.

imieniny:Marka, Wiktoryny, Zenona

Przemysłowa oficjalnie oddana

Zakończył się trzeci etap przebudowy ulicy Przemysłowej w Wejherowie. Zadanie realizowane było na odcinku od starej cementowni do skrzyżowania z ulicą Tartaczną, gdzie powstało rondo. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa.

W oficjalnym oddaniu kolejnego etapu drogi powiatowej wziął udział m.in.  Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała oraz Wicewojewoda Pomorski Aleksander Jankowski. Prace na ulicy Przemysłowej prowadzone były w latach 2019-2022. Pierwszy etap objął odcinek od ulicy Granicznej do ulicy Wierzbowej, drugi od ulicy Wierzbowej do starej cementowni, natomiast trzeci, teraz oficjalnie oddany, od starej cementowni do skrzyżowania z ulicą Tartaczną.

To jedno z ważniejszych zadań drogowych realizowanych w ostatnich latach przez Powiat Wejherowski. Inwestycja bardzo ważna, potrzebna i niezwykle oczekiwana, przede wszystkim przez przedsiębiorców. Z uwagi na szeroki zakres prac i związane z tym koszty zadanie zostało podzielone na trzy etapy. Koszt oddanego odcinka wyniósł 10,2 mln zł, z czego 4,3 mln zł pozyskaliśmy z budżetu państwa – wyjaśnia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

W ramach projektu przebudowano ponad 800 m odcinek drogi, wybudowano chodniki, ścieżkę rowerową, nowe zatoki autobusowe i zjazdy oraz przebudowano miejsca postojowe.

Na skrzyżowaniu u zbiegu ulic Tartaczna – Przemysłowa – Szkolna powstało trójwlotowe rondo, które ułatwi przejazd i zwiększy przepustowość. Wykonano remont przejazdu kolejowo-drogowego, zamontowano oświetlenie drogowe wraz z doświetleniem przejść dla pieszych. Ponadto przebudowano i usunięto kolizje infrastruktury podziemnejmówi Wicestarosta Jacek Thiel.

Warto dodać, ze na wszystkie trzy etapy Powiat Wejherowski otrzymał dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa w łącznej wysokości blisko 9,4 mln zł. Prace były realizowane przez Powiat Wejherowski, przy wsparciu finansowym Miasta Wejherowa. Koszt przebudowy całej ulicy Przemysłowej wyniósł 20,1 mln zł.

Będziemy zabiegać dalej o środki rządowe, aby zakończyć przebudowę ulicy Tartacznej, gdzie na wysokości ulicy Budowlanych powstanie rondo mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.