sobota, 20 kwietnia 2024 r.

imieniny:Agnieszki, Amalii, Czecha

Młodzież sprawdziła swoją wiedzę o regionie

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi zostali laureatami V Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu. Konkurs organizowany jest wspólnie przez PZS nr 1 w Rumi oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W tegorocznej edycji udział wzięło dziewięć drużyn ze szkół ponadpodstawowych, m.in. z Wejherowa, Redy, Rumi i Kościerzyny.

Głównym celem olimpiady jest popularyzowanie i upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy związanej z regionalnym dziedzictwem kulturowym i rozbudzanie zainteresowań lokalną historią – podkreśla Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel.

Konkurs składał się z 3 etapów – testu pisemnego, prezentacji oraz turnieju drużynowego. Wśród tegorocznych tematów prezentacji młodzież miała do wybory następujące zagadnienia: martyrologia Kaszubów w II wojnie światowej, Józef Wybicki, Jan Drzeżdżon, książęta pomorscy oraz smaki Kaszub. Wiedzę uczniów oceniało jury w składzie: dr Michał Hinc i Mateusz Szuba z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz dr Tomasz Rembalski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Zwycięzcami zostali uczniowie z PZS nr 1 w Rumi.  Drugie miejsce zajął PZS nr 2 w Rumi, a trzecie PZS nr 4 w Wejherowie, który został wyróżniony przez jury za przygotowanie najciekawszej prezentacji multimedialnej.