piątek, 19 kwietnia 2024 r.

imieniny:Alfa, Leonii, Tytusa

Powiatowa biblioteka na dworcu PKP

Niebawem rozpocznie się długo wyczekiwany remont dworca PKP w Wejherowie. Zarząd Powiatu Wejherowskiego podpisał umowę z PKP, na mocy której część powierzchni zmodernizowanego dworca zostanie przeznaczona na funkcjonowanie Powiatowej Biblioteki Publicznej.

– To historyczny moment. Na remont dworca czekaliśmy od wielu lat, a dokładnie od 2015 roku kiedy to podpisana została umowa intencyjna. Poza nowoczesną przestrzenią pasażerską, część powierzchni remontowanego dworca (na pierwszym piętrze) zostanie zagospodarowana przez Powiat Wejherowski na nową siedzibę Powiatowej Biblioteki Publicznej. Placówka będzie pełniła nie tylko funkcję kulturalną i czytelniczą, ale i edukacyjną. Uczniowie powiatowych szkół ponadpodstawowych, czekając na autobus lub pociąg będą mieli okazję skorzystać z wypożyczalni lub z czytelni –  podkreśla Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Warto przypomnieć, że obecnie Powiatowa Biblioteka Publiczna znajduje się przy ulicy Dworcowej 7 w Wejherowie, ale problemem są zbyt małe pomieszczenia potrzebne do prowadzenia działalności kulturalnej.

– Samorząd Powiatu Wejherowskiego jest partnerem PKP przy modernizacji dworca PKP w Wejherowie. Dzięki podpisanej umowie PKP może pozyskać finansowanie i przystąpić do realizacji inwestycji, natomiast powiat będzie wynajmował powierzchnię ponad 500 metrów kwadratowych na cele biblioteki. Inwestycja będzie zrealizowana ze środków budżetu państwa. Samorząd nie będzie partycypował w kosztach remontu –  mówi Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel.