środa, 19 czerwca 2024 r.

imieniny:Gerwazego, Protazego, Sylwii

15°

Promocja Rodzicielstwa Zastępczego

Promocja Rodzicielstwa Zastępczego

W ramach Tygodnia Rodzicielstwa Zastępczego, zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie odbyło się szereg wydarzeń promujących rodzicielstwo zastępcze.

Celem akcji, trwającej od 17 do 25 maja, było propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego, zwrócenie uwagi na potrzeby i sytuację pieczy zastępczej na terenie powiatu, a także podziękowanie rodzicom zastępczym za ich trud i ogromne zaangażowanie wkładane w codzienne wychowanie dzieci, które z różnych powodów nie mogą mieszkać ze swoimi rodzicami.

Rodzina jest naturalnym środowiskiem, w którym powinno wychowywać się każde dziecko. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji, szansą na bezpieczne i spokojne dzieciństwo jest rodzina zastępcza. Na terenie powiatu wciąż brakuje chętnych, którzy podjęliby się tego zadania, dlatego zachęcam wszystkie osoby, które chciałyby zostać zawodową lub niezawodową rodziną zastępczą do zgłaszania się do naszej placówki – mówi Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Małgorzata Biernacka.

W ramach Tygodnia Rodzicielstwa Zastępczego w Rumi odbył się panel ekspercki – „Rodzina szyta na miarę. O wspieraniu rodziny w powiecie”, w którym wziął udział m.in. Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Marcin Drewa. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać debaty z udziałem przedstawicieli wielu instytucji, środowisk i organizacji działających w szeroko pojętym obszarze pieczy zastępczej, którzy podzielili się swoimi przemyśleniami od strony praktycznej.

Podczas tygodniowej akcji promującej rodzicielstwo zastępcze odbyły się również warsztaty, spotkania oraz szkolenia. Zwieńczeniem Tygodnia Rodzicielstwa Zastępczego był festyn, który zorganizowany został w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. W trakcie spotkania rozegrano mecz piłkarski – pracownicy PCPR vs rodziny zastępcze, który był okazją do wspólnej zabawy oraz integracji środowiska rodzin zastępczych. Gośćmi wydarzenia byli – Członkowie Zarządu Powiatu Wejherowskiego Marek Budnik i Marcin Drewa.

Rodzinną pieczę zastępczą na terenie powiatu wejherowskiego tworzy obecnie 235 rodzin, w tym 149 rodzin spokrewnionych, 64 rodziny niezawodowe, 11 rodzin zastępczych zawodowych i 11 rodzinnych domów dziecka. W rodzinach tych przebywa łącznie 488 dzieci.

Warto przypomnieć, że 30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Ustanowione przez Sejm w 2006 r. święto ma przede wszystkim zwrócić uwagę społeczeństwa na los osamotnionych z różnych powodów dzieci oraz rozwijać i popularyzować taką formę opieki.

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności