22 stycznia 2024
25 lat Powiatu Wejherowskiego
Ćwierć wieku temu w Polsce przeprowadzono reformę administracyjną, na mocy której powstały powiaty, wśród nich Powiat Wejherowski. Z tej okazji w Filharmonii Kaszubskiej odbyła się uroczysta Gala, która była okazją do podsumowań, gratulacji, wspomnień, a także uhonorowania licznego grona osób związanych z powiatem.
Jubileusz był okazją do przypomnienia, jak długą drogę przebył samorząd od momentu powstania do dnia dzisiejszego oraz jak wiele udało się zrealizować istotnych zadań służących rozwojowi Powiatu Wejherowskiego.
– Przed 25 laty, w wyniku transformacji ustrojowej Rzeczypospolitej Polskiej, z dniem 1 stycznia 1999 r. zafunkcjonował współczesny Powiat Wejherowski, jako samodzielna jednostka samorządu terytorialnego. Było to wielkie wyzwanie, ale też ogromna szansa, by odpowiedzialnie przystąpić do budowy i rozwoju naszej wspólnoty samorządowej w wymiarze gospodarczym, ekonomicznym, kulturalnym i społecznym – mówiła podczas wystąpienia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
W trakcie wydarzenia podziękowano radnym wszystkich sześciu kadencji za trud i zaangażowanie oraz za pracę na rzecz naszej małej, kaszubskiej Ojczyzny. Szczególne podziękowania odebrało czterech radnych z rąk Jana Zarębskiego, pierwszego marszałka województwa pomorskiego, którzy od początku tj. od dwudziestu pięciu lat budują i rozwijają samorządową wspólnotę – Gabriela Lisius, Józef Reszke, Zygmunt Treder i Kazimierz Bistroń. Doceniono także najdłużej pracujących pracowników Starostwa Powiatowego w Wejherowie.
Podczas wydarzenia wręczono najwyższe odznaczenie powiatowe – tytuł „Honorowego Obywatela Powiatu Wejherowskiego”. To zaszczytne wyróżnienie otrzymali: prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt oraz ks. prof. dr hab. Jan Perszon. Nadanie tytułu jest wyrazem najwyższego uznania za działalność na rzecz Powiatu Wejherowskiego. Tytuł nadawany jest przez Radę Powiatu Wejherowskiego od 2000 r., a osoba której go przyznano otrzymuje rzeźbiony fotel. Do tej pory tytuł nadano jedynie dwóm osobom – prof. Gerardowi Labudzie i prof. Jerzemu Buzkowi.
W trakcie Gali uhonorowano także pracowników Muzeum i Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Benita Grzenkowicz-Ropela, Małgorzata Wiszowata i Piotr Schmandt.
Twórcy, działacze kultury, przedstawiciele różnych obszarów aktywności artystycznej za odnoszone sukcesy i promocję Powiatu Wejherowskiego zostali wyróżnieni medalami „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”. Medalami uhonorowano: Iwonę Romanowską, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie, Andrzeja Zieleniewskiego, Ireneusza Leśniaka oraz Leszka Glazę. Ponadto za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej Nagrodą Remusa nagrodzono Zespół Wokalny Art'n'Voices.
W trakcie uroczystości serdeczne podziękowania złożyli również przedstawiciele Rejonu Rówieńskiego w Ukrainie, z którym samorząd podpisał porozumienie. Goście dziękowali za pomoc udzieloną uchodźcom z Ukrainy.
Z okazji 25-lecia wspólnoty samorządowej Prezydent Miasta Wejherowa uhonorował Powiat Wejherowski Medalem Miasta Wejherowa. Wyróżnienie w imieniu prezydenta wręczył Sekretarz miasta Bogusław Suwara.
– Życzę wszystkim Państwu, Mieszkańcom oraz Gościom naszego powiatu, niewyczerpanej satysfakcji ze współtworzenia samorządowej wspólnoty, która jest naszą małą Ojczyzną i naszym wspólnym miejscem na ziemi – zakończyła wystąpienie Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
Tak uroczyste wydarzenie nie mogło się obyć bez występu artystycznego. Dla zebranych wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie, Art'n'Voices, a zwieńczeniem uroczystości był koncert zespołu Fucus.
Powiat Wejherowski jest jednym z 20 powiatów w województwie pomorskim. W jego skład wchodzi siedem gmin wiejskich: Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud i Wejherowo oraz trzy gminy miejskie: Wejherowo, Reda i Rumia. Swym zasięgiem obejmuje obszar 1277 km2. Pod względem zaludnienia zajmuje pierwsze miejsce w województwie pomorskim i czwarte w Polsce wśród powiatów ziemskich. W chwili powstania liczył 169 tys. mieszkańców, obecnie liczba ludności wynosi blisko 230 tys., co oznacza, że w ciągu dwudziestu pięciu lat przybyło 60 tys. mieszkańców. Od wielu lat Powiat Wejherowski znajduje się w czołówce najbardziej rozwojowych samorządów powiatowych w Polsce.