sobota, 23 listopada 2024 r.

imieniny:Adeli, Felicyty, Klemensa

Powiat pomaga Ukrainie

Powiat pomaga Ukrainie

W pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyło się spotkanie, podczas którego m.in. podsumowano działania związane z pomocą dla uchodźców. W wydarzeniu wziął udział Wicekonsul Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Martsiniv.  

 

Od pierwszego dnia wojny na Ukrainie mieszkańcy, uczniowie i samorządowcy aktywnie włączyli się w akcje pomocowe dla obywateli Ukrainy poprzez zbiórki darów, organizację miejsc noclegowych, wolontariat czy koncerty „Ku dobru”. W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy i właściciele pensjonatów, którzy otworzyli swoje domy i ośrodki zbiorowego zakwaterowania, aby udzielić schronienia ludziom potrzebującym pomocy. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyła młodzież z powiatowych szkół: z I Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie, do których uczęszczają uczniowie z Ukrainy.

To bardzo smutny dzień, ponieważ nikt nie przypuszczał, że ta wojna będzie trwała tak długo. Dzisiaj możemy pokazać, że nasze kraje mimo trudnej czasami historii potrafią ze sobą współpracować, że jesteśmy ludźmi, którzy potrafią nawiązywać przyjaźnie i pomagać powiedziała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

W szczytowym momencie na terenie powiatu wejherowskiego przebywało 7000 obywateli Ukrainy, którzy zakwaterowani byli w ośrodkach tymczasowego pobytu oraz w kwaterach prywatnych. Były to głównie kobiety, matki z dziećmi i osoby starsze. Poza niezbędnym wsparciem w zakresie miejsca zamieszkania, przybyłym zapewniono pomoc medyczną, psychologiczną i prawną, a także udzielono wsparcia w znalezieniu pracy. Ponadto na bieżąco przyjmowano także dzieci do szkół, aby mogły kontynuować naukę. Warto zaznaczyć, że te działania cały czas są kontynuowane. W tej chwili na terenie powiatu mieszka 4400 uchodźców, z czego 317 w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania. 

W pomoc na rzecz uchodźców przebywających na terenie powiatu wejherowskiego zaangażowana była m.in. organizacja pożytku publicznego - Lions Clubs International, która finansowała zakup żywności, środków czystości oraz innych produktów pierwszej potrzeby.

Bardzo dziękuje za pomoc rządową, samorządową i udzielaną przez osoby prywatne oraz wszystkim podmiotom, które uczestniczyły w procesie integracji młodzieży z Ukrainy, bo jak zobaczyliśmy w trakcie spotkania uczniowie dobrze nauczyli się już języka polskiegomówił Wicekonsul Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Martsiniv.

W trakcie wydarzenia podpisano umowy z przedstawicielami branży hotelowej na świadczenie usług zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy.

Od samego początku w pomoc dla obywateli Ukrainy zaangażowanych było wiele instytucji. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękuję. Cieszę się, że uchodźcy, których życie zostało tak brutalnie przerwane, mogli znaleźć spokojną przystań na terenie powiatu wejherowskiego. Zachęcam mieszkańców do dalszego wspierania Ukraińców. W tej sprawie można kontaktować się z Ośrodkami Pomocy Społecznej w naszym regionie powiedziała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Warto przypomnieć, że w ciągu całego roku w pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów zaangażowali się nie tylko mieszkańcy powiatu, ale także Polacy, którzy mieszkają za granicą. Mieszkaniec powiatu wejherowskiego przebywający w Anglii, zorganizował wspólnie z  wolontariuszami z Telford, Shrewsbury i okolic zbiórkę darów na rzecz uchodźców z Ukrainy. Dzięki temu wielkiemu organizacyjnie i logistycznie przedsięwzięciu, do powiatu dotarł tir z najpotrzebniejszymi rzeczami.

Koordynacją działań na rzecz uchodźców na terenie powiatu zajmuje się Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności