niedziela, 27 września 2020 r.

imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

14°

Budynek starostwa wróci do historycznej bryły

Budynek Starostwa Powiatowego w Wejherowie zostanie rozbudowany o kolejne piętro. Powstaną dodatkowe pomieszczenia biurowe, które zwiększą komfort obsługi mieszkańców oraz poprawią warunki pracy urzędników.

 

Plany związane z modernizacją i rozbudową wejherowskiego starostwa, mieszczącego się przy ulicy 3 Maja 4 pojawiły się już kilka lat temu, teraz doczekają się realizacji. Kilka dni temu została podpisana umowa z wykonawcą.

–  Budynek Starostwa Powiatowego w Wejherowie jest zabytkowy, liczy ponad 100 lat, dlatego rozbudowa będzie prowadzona zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków – podkreśla Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – Powstanie trzecia kondygnacja z mansardowym dachem i 900 m2 nowej powierzchni użytkowej. Powiat ciągle się rozwija, systematycznie przybywa też mieszkańców, stąd potrzebujemy więcej pomieszczeń do obsługi interesantów. Ponadto przybywa nam nowych zadań, część z zakresu administracji rządowej a od dłuższego czasu borykamy się z problemami lokalowymi  – zaznacza starosta.

Starostwo Powiatowe w Wejherowie mieści się w zabytkowym budynku, z początku XX wieku. Zostało wybudowane w latach 1909-1910. Pierwotnie obiekt charakteryzował się spadzistym dachem, który spłonął w pożarze na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Po nadbudowie budynek będzie przypominał wyglądem ten sprzed lat.

– Cieszę się, że po blisko pięćdziesięciu latach wejherowskie starostwo odzyska dawny wygląd – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Oprócz dobudowy, remontu doczekają się już istniejące pomieszczenia, w tym piony hydrauliczne, wentylacyjne oraz sanitariaty.

Całkowity koszt zadania to 7,9 mln zł. Zgodnie z założeniami rozbudowa urzędu ma zakończyć się pod koniec 2021 r.