środa, 24 kwietnia 2024 r.

imieniny:Bony, Horacji, Jerzego

Odbyła się konferencja „Dzieci syberyjskie”

W tym roku obchodzimy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Z tej okazji w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie odbyła się konferencja „Dzieci syberyjskie”, której celem było przypomnienie znaczącej roli narodu japońskiego, w tym Cesarzowej Sadako oraz kultywowanie pamięci historycznej o losach syberyjskich dzieci.

Oficjalne stosunki dyplomatyczne nawiązane zostały w 1919 r., w przełomowym dla Polski momencie dziejowym, czyli rok po odzyskaniu niepodległości. Japonia jako pierwszy kraj w Azji i piąty kraj na świecie uznała niepodległość Polski.

Jednym z najważniejszych i najbardziej symbolicznych wydarzeń, a zarazem ważnym gestem budującym przyjacielskie stosunki między Polską a Japonią było ocalenie przez Japonię polskich dzieci z Syberii.

Dzięki współpracy Polskiego Komitetu Ratunkowego we Władywostoku z Japońskim Czerwonym Krzyżem oraz pomocy materialnej udzielonej przez rząd japoński, w latach 1919-1922 ewakuowano z Syberii blisko 800 polskich dzieci. Warto podkreślić, że sprawą polskich dzieci zainteresowała się osobiście cesarzowa Sadako. Po zapewnieniu sierotom opieki, przede wszystkim medycznej, większość z nich przetransportowano statkami Japońskiej Marynarki Handlowej do Gdańska, skąd trafiły do Wejherowa, a dokładnie do budynków, gdzie obecnie mieści się Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

W ramach uczczenia setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, kultywowania pamięci historycznej o losach syberyjskich dzieci oraz podkreślenia znaczącej roli narodu japońskiego, w tym  Cesarzowej Sadako, w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie odbyła się konferencja „Dzieci syberyjskie”.

Podczas wydarzenia zebrani mogli m.in. poznać historię dzieci syberyjskich, ich dalsze losy, posłuchać wspomnień potomków oraz obejrzeć film „Syberyjskie sny”. Wśród prelegentów były między innymi potomkinie dzieci syberyjskich Anna Domaradzka i Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska, a także prof. dr hab. Wiesław Theiss oraz prof. Teruo Matsumoto japoński dziennikarz. Swój wykład zaprezentowała także Starosta Wejherowski Gabriela Lisius oraz Joanna Kandzora reprezentująca ZHR.

Jednym z punktów konferencji była prezentacja wystawy poświęconej historii dzieci syberyjskich przygotowana przez muzeum Port of Humanity w Tsurudze, o której opowiedział osobiście dyrektor tej placówki Akinori Nishikava oraz otwarcie ścieżki ekologiczno-historycznej na terenie PZKS w Wejherowie.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Sejmu, Przewodnicząca polsko-japońskiej Grupy Parlamentarnej Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Ambasada Japonii.