piątek, 1 grudnia 2023 r.

imieniny:Blanki, Edmunda, Eligiusza

-1°

Zakończenie budowy Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie

Zakończenie budowy Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie
Muzeum mieścić się będzie w historycznym budynku przy ul. Ofiar Piaśnicy w Wejherowie, Villi Musica. W wydarzeniu wziął udział Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
 
Villa Musica w sposób szczególny związana jest ze zbrodnią piaśnicką. Obiekt w 1926 r. zbudował Franciszek Panek, lekarz, społecznik i pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Wejherowie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po wybuchu II wojny światowej budynek zajęli Niemcy i urządzili w nim lokalną siedzibę Gestapo, z której kierowali działaniami związanymi z egzekucjami w Piaśnicy.
 
- To muzeum będzie żywym symbolem pamięci o naszych przodkach, którzy zostali zamordowani w lasach piaśnickich oraz miejscem przekazywania i upowszechniania wiedzy o Zbrodni Pomorskiej kolejnym pokoleniom - mówiła podczas uroczystości Gabriela Lisius, Starosta Wejherowski.
Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności